Thajsko - základní informace
Oficiální název: Thajské království
Hlavní město: Bangkok
Počet obyvatel: 57 miliónů
Rozloha: 514 000 km²
Měna: 1 thajský baht (THB)
Úřední jazyk: thajština
Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Thajska?
Jak cestovat po Thajsku?
Jak cestovat po Bangkoku?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Thajsku
Nakupování v Thajsku
Turistické cíle
Thajsko je tropickou zemí, kde se pravidelně střídají tři roční období. Horké léto, období dešťů a chladnější období. Pro návštěvníky z Evropy je nejpřijatelnější pobyt na severu země, kde v létě nejsou taková vedra jako na jihu. Od března do května mohou teploty v hlavním městě přesahovat úporných 40°C. Nedoporučuje se sem přijíždět v období dešťů, které trvá od června do října, jelikož zde panují vysoké teploty s velkou vlhkostí. Všechno oblečení je prakticky stále mokré. Nejvhodnější dobou pro pobyt v Thajsku jsou tedy zimní měsíce mezi listopadem a únorem. Pro cestu do Thajska každopádně stačí pouze letní lehké oblečení.
Od 11.8.2011 je zrušena vízová povinnost pro držitele českých cestovních pasů pro cesty do Thajského království, a to pro turistický pobyt do 30 dní. V případě pobytu nad 30 dní je potřeba vyřizovat víza. V případě vstupu do Thajska přes hraniční přechody ze sousedících zemí (Kambodža, Laos, Myanmar, Malajsie) bude bezvízový turistický pobyt povolen na dobu 15 dnů. Dále platí, že ke vstupu na území Thajska je vyžadován cestovní pas platný minimálně šest měsíců po vstupu na území Thajska.
Po příletu do Thajska se může stát, že budete vyzváni k předložení zpáteční letenky, dokladu o zajištěném ubytování nebo se budete muset prokázat dostatečným finančním zajištěním. Přísně zakázáno je do země dovážet drogy, zbraně a pornografii.
Když cestujete po Thajsku, musíte dbát na prevenci onemocnění úplavicí. Očkování není povinné, je třeba se ale informovat o aktuální zdravotní situaci v zemi. Doporučuje se očkovat alespoň proti hepatitidě A, B, břišnímu tyfu a možná i encefalitidě. V případě, že počítáte s cestou do oblasti s výskytem malárie, nesmíte si zapomenout antimalarika. V batohu by vám určitě neměl chybět také osvědčený repelent proti všudypřítomným komárům. Vodu pijte raději kupovanou v lahvích a nezapomínejte se chránit před žhavým tropickým sluncem. Krém na opalování a pokrývka hlavy jsou samozřejmostí! Lékařská péče je v Thajsku, zvláště v Bangkoku na velmi dobré úrovni a po celé zemi najdeme soukromé nemocnice a kliniky.
Měnovou jednotkou Thajska je thajský baht . Ten bývá pro cizince většinou zdrojem zmatků a nejasností, jelikož je v oběhu několik mincí stejných hodnot, ale různých tvarů a velikostí. Některé mince mají dokonce až 4 varianty. Způsobeno je to tím, že se daly do oběhu nové mince, ale ty staré nebyly staženy. Při placení musíte být tedy velmi opatrní, jakou minci vydáváte.
Thajsko se rozkládá v jihovýchodní Asii a je obklopeno čtyřmi zeměmi: Myanmarem, Laosem, Kambodžou a Malajsií. Centrální vnitrozemí je velmi úrodné, jelikož jím protéká řada vodních toků. Téměř 2500 kilometrů dlouhé thajské pobřeží je omýváno Andamanským mořem a Thajským zálivem. Kolem pobřeží je roztroušeno množství malých i větších ostrůvků. V Thajsku panuje jedno z nejrozmanitějších klimat jihovýchodní Asie, jelikož se země táhne v obrovské délce od severu až k jihu. Příroda Thajsko rozdělila do pěti regionů: centrálního regionu, severu, severovýchodu, jihu a jihovýchodu. V Thajsku jsou také velice rozmanité přírodní podmínky. Najdeme zde vysoké hory, tropické ostrovy, vodní toky a důležité řeky. Tou hlavní thajskou řekou je Chao Phraya, která se vlévá do Thajského zálivu a kolem ní se rozprostírají ty nejúrodnější oblasti. Další významnou řekou je Mekong a její přítoky. Na severovýchodě země najdeme 300 metrů vysokou Koratskou nížinu. V horské oblasti na severu se vytvořila hluboká údolí, rostou zde typické bambusové lesy i mangrovníky. Jih Thajska je pokrytý deštným pralesem.
V dnešní době má Thajsko pět mezinárodních letišť, nejběžnějším způsobem je ale doprava letadlem do hlavního města Bangkoku. Letiště Don Muang se nachází asi 25 km od centra metropole. Existuje řada leteckých společností, které zajišťují přímé i nepřímé lety. Let časově zabere kolem 12 hodin. Ceny letenek se liší v závislosti na ročním období a na zvolené letecké společnosti. Do centra města vás dopraví oficiální dopravní prostředek společnosti Airports Authority of Thailand (AAT) nebo letecká společnost Thai Airways.
Autem nebo autobusem se lze do Thajska dostat jedině přes Malajsii. Je dokonce možné si nechat do Thajska dopravit i vlastní dopravní prostředek. Musíte si však podat žádost o krátkodobý dovoz na některém z oficiálních hraničních přechodů.
V Thajsku je poměrně dobře vybudovaná silniční síť s betonovými a asfaltovými silnicemi. Pro Evropana bude možná trochu problém si zvyknou na to, že se v Thajsku jezdí vlevo, a že pravý jízdní pruh je vyhrazen pro velká vozidla. Maximální povolená rychlost ve městech je 60 km/h, mimo město 80 km/h a na dvouproudé silnici 90 km/h. Při cestování autem si budete muset také zvyknout, že na silnici budete potkávat nejrůznější typy vozidel a vozítek, od velkých nákladních aut až po tuk-tuky, kola a rikši. Řidič tedy musí být neustále ve střehu a předpokládat chování každého z nich. Na vesnicích není provoz tak hustý, zde však musíte dávat pro změnu pozor na všudypřítomnou zvířenu. Říká se, že řízení v Thajsku je jen pro zkušené a otrlé Evropany. Proto, abyste zde mohli řídit auto potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Benzín i nafta je v zemi poměrně levná a je zde i dostatek benzínových pump. Na mnoha místech Thajska si můžete také půjčit osobní automobil nebo motorku.
Pokud se potřebujete dostat z Bangkoku do některého jiného velkého města, využijte přímou autobusovou linku. Dálkové thajské autobusy bývají v dobrém stavu, jsou pohodlné a rychlé. Součástí výbavy je video, klimatizace i toaleta. Při cestě na delší vzdálenost vám bude nabídnuto občerstvení i teplá deka na přikrytí. Tyto autobusy bývají označeny modře a provozuje je společnost Baw Khaw Saw. Do menších měst a vesnic jezdí pravidelně místní autobusové linky, které ale bývají většinou přeplněné a pomalejší než dálkové autobusy. Technický stav většiny těchto autobusů je špatný, staví se na každé zastávce a není nic neobvyklého, že si řidič během jízdy zastaví a jde se najíst. Pro tyto jízdy je třeba se obrnit pevnými nervy. Autobusy jsou přitom jen o něco málo levnější než luxusní dálková vozidla. Mezi hlavními obchodními a turistickými centry jezdí také soukromé autobusy, do kterých si jízdenku můžete zařídit u cestovní kanceláře nebo v hotelu. Ceny za jednotlivé cesty se liší podle zvoleného dopravce.
Kromě pěti mezinárodních letišť je v Thajsku ještě 21 vnitrostátních. Domácí lety zajišťují letecké společnosti Thai, Bangkok Airways a Angel Airways a dostaneme se jimi do nejrůznějších koutů Thajského království. Pravidelné letecké spojení bývá nejčastěji zajišťováno mezi Bangkokem a Hua Hinem, Ko Samui, U-Thapaem, Krabi a Phuketem.
V Thajsku fungují čtyři základní železniční tratě, které provozuje společnost State Railway of Thailand (SRT). Tyto spoje nepatří mezi nejrychlejší, ale zato jsou nejspolehlivější. Od roku 2000 jezdí mezi Bangkokem a Singapurem turistický expresní vlak, který zdolává trať o délce 2000 km. Ve vlacích najdeme vozy 1.,2. a 3. třídy, doporučuje se do nich rezervovat místenku. Expresní turistické vlaky mívají dobře vybavené jídelní vozy. Vlaky bývají levné, ale nedostaneme se s nimi všude. Občas musíte počítat s nějakou časovou ztrátou při čekání na vlak.
Pravidelné trajektové linky plují hlavně mezi nejnavštěvovanějšími velkými ostrovy. V Thajsku jsou tři hlavní zámořské přístavy: Bangkok, Laem Chabang u Chonburi nebo Phuket. Pokud se potřebujete dostat na některý z menších ostrůvků, můžete využít místní rybářské čluny, které ovšem nejezdí moc pravidelně. V období dešťů to je ještě o něco složitější, jelikož je mnoho linek mimo provoz.
Motorka je v Thajsku nejčastějším a nejvyhledávanějším dopravním prostředkem. Je jich zde více než osobních aut a místní lidé na nich jezdí opravdu všude. Věk pro jízdu na motorce není rozhodující. Uvidíte na nich jezdit dospělé do práce, důchodce do obchodu i děti do školy. Možná budete také udiveni počtem osob přepravujících se na jednom stroji – počet osob na jedné motorce je totiž neomezený. Na motorce se přepravuje také řada nejrůznějších (někdy i velice objemných) věcí, od zvířat přes pneumatiky až po nábytek.
V Bangkoku najdeme autobusové zastávky doslova na každém rohu a během dne jezdí v krátkých intervalech. V nočních hodinách je lepší si vzít taxi, protože autobusové linky vyrážejí jen jednou za půl a někdy i třičtvrtě hodiny. Po hlavním městě jezdí 4 různé druhy autobusů, u kterých zaplatíme mezi 6-15 bahty za jízdenku. Cena jízdného je zde jednotná. Turistům se doporučuje vyhýbat se místním zeleným minibusům, jelikož je většinou řídí málo kvalifikovaní řidiči jezdící mnohdy jako šílenci.
Po Bangkoku se můžete také pohybovat nadzemní rychlodráhou - Bangkok Transportation System (BTS). Místní lidé jí říkají Nebeský vlak, jelikož je nejrychlejším, nejpohodlnějším a nejjednodušším způsobem přepravy po rušném Bangkoku. Jezdí po dvou hlavních trasách, z nichž jedna má 17 km a druhá 6,5 km. Jízdenku lze zakoupit v automatu na kovové mince. Na každé stanici si můžete také zakoupit mapku s vyznačenými trasami pro lepší orientaci. V informačním okénku vám v případě potíží rádi poradí. Tyto vlaky jezdí co 4 minuty, od 6h ráno asi do půlnoci.
Velice častým způsobem dopravy po městě je využití taxíku. Bývají většinou klimatizované a s taxametrem. Ve všech těchto typech dopravních prostředků je nutné dávat pozor při domlouvání ceny. Tuk-tuky jsou otevřené motorizované tříkolky oblíbené zejména u zahraničních turistů. Domluva s jejich řidiči bývá někdy poněkud složitá, protože málo který z nich mluví anglicky. Pokud se ale dostanete v Bangkoku do silniční zácpy, není jízda v této vyhledávané turistické atrakci zrovna příjemným zážitkem.
Vyhledávaným a levným způsobem dopravy po Bangkoku jsou i pravidelné lodní linky po řece Chao Phraya. Pokud si chcete udělat soukromý výlet po vodě, můžete si na nábřeží Tah Tien pronajmout větší či menší čluny.
Thajská kuchyně patří mezi vyhledávané exotické kuchyně, která je pro cizince lákavá svou rozmanitostí barev i chutí. Každý, kdo Thajsko navštíví by jistě neměl vynechat možnost tuto kuchyni ochutnat. Musíte si však dávat pozor co jíte, protože Thajci milují ostrá a kořeněná jídla. Jejich kuchyně je srovnatelná s kuchyní indickou nebo čínskou. Hojně zde užívají česnek, chilli, kari koření a pepř. Mezi další oblíbené dochucovadla patří také bazalka, zelenina, arašídy, koriandr, kokosové mléko, citrónová šťáva a tamaryšek. Oblíbené maso je hlavně vepřové a drůbeží, ale také ryby a plody moře. Neodmyslitelnou součástí zdejší kuchyně je rýže khao podávaná téměř ke každému pokrmu. Rozšířená je také jasmínová či lepkavá rýže, která se konzumuje rukama. Thajská jídla bývají doplněna nejrůznějšími omáčkami a dresinky, příkladem je sojová omáčka, pasta z červeného pepře, pasta z arašídů, rybí omáčka s chilli nebo ostrá červenooranžová omáčka. Nejznámější thajskou polévkou je kyselá polévka „tom yam“ s krevetami. Thajské moučníky bývají příliš sladké, proto doporučujeme zakončit jídlo některým z nepřeberného množství druhů ovoce a zeleniny. Lidé v Thajsku jsou ovšem také specialisté na pokrmy pro opravdové labužníky. Ničím neobvyklým zde nejsou žáby, kobylky, housenky a mnoho dalších pro Evropana odpuzujících pokrmů. Thajsko se svou pestrostí a rozmanitostí je tím pravým místem pro gurmány, kteří rádi experimentují a ochutnávají nová jídla.
V Thajsku najdeme širokou nabídku nejrůznějších stravovacích zařízení, od pouličních stánků až po luxusní restauranty. Aby cizinec poznal pravé Thajsko, měl by navštívit místní trhy , kde vám na každém kroku nabízejí spoustu jídel odlišných chutí a vůní. Je těžké chtít se v tom na první pokus zorientovat. Jídlo je v Thajsku poměrně levné, pokud se stravujete na místních tržištích, vyjde vás dobré jídlo na 15 bahtů. Na ulici ani v restauracích už se nesmlouvá, působilo by to trapně. V turistických oblastech můžete očekávat, že bude jídelní lístek kromě thajštiny také v angličtině, v menších městech si musíte poradit s thajštinou. Při jídle v restauraci se používají většinou hůlky a lžíce, nebo vidlička a lžíce. Pokud některé jídlo jíte rukama, použijte při tom vždy jen pravou ruku, levá podle Thajců slouží k očistě na toaletě.
Oblíbeným thajským nápojem je ovocný džus či nápoje z mixovaného ovoce, do kterých Thajci přidávají trochu soli. Velmi chutný je džus z cukrové třtiny. Z nápojů je také zajímavý oranžový hutný sladký čaj s kondenzovaným mlékem. Thajci často pijí také černý a zelený čaj. Alkohol je v Thajsku poměrně drahý. Vyrábí se zde piva značky Singha, Kloster a Amarit. Pro zemi je typická Mekongská rýžová whisky a bílý rýžový likér.
Jelikož je Thajsko vyhledávanou turistickou lokalitou, najdeme zde širokou škálu ubytovacích kapacit. Ubytování je různé ceny i kvality. Větší města a turistická centra nabízejí luxusní ubytování v hotelech s bazénem, posilovnou či saunou. Střední kategorie je zastoupena rodinnými penziony, levná kategorie zase kempy, bungalovy a guesthousy. Od těchto levných ubytování nesmíte očekávat žádný komfort, koupelna je většinou na patře a s hygienou si zde moc starostí nedělají. Součástí pokoje je jen postel či matrace, moskytiéra, větrák a výjimečně koupelna. V odlehlejších oblastech Thajska, mimo turistické resorty, nabídka ubytování klesá a cestovatelé musí přijmout co jim daná oblast nabízí. Přenocovat se dá také v národních parcích za jednorázové vstupné. V Bangkoku si můžete vybrat nocleh podle vaší aktuální finanční situace. V Bangkoku najdeme dokonce hotely, které se řadí mezi ty nejlepší na světě a jejich kvalita se rok od roku lepší. Pro cestovatele a turisty, kteří chtějí ušetřit, je centrem levného ubytování hlavní třída Khao San a její okolí v historickém centru města. Cena za ubytování se liší podle typu zařízení a také podle ročního období. V zimních měsících bývají ceny vyšší než v období dešťů a léta. Pro lidi, kteří přijeli do Thajska rozjímat a relaxovat jsou vhodná ubytování v buddhistických klášterech. Vybavení je zde jen základní, muži a ženy spí odděleně. Je důležité znát základní pravidla etiky chování v klášteře.
Dá se říct, že Thajsko je poměrně bezpečnou zemí, přesto by si občané měli dávat pozor na pouliční zloděje, dodržovat určité zásady a nevystavovat se nebezpečným situacím. Ženy by se neměly pohybovat samy v noci ve městech a pokud bydlíte v horší čtvrti raději se zamykejte. V turistických lokalitách se vyskytují překupníci a různí dohazovači, kteří vám nabídnou přes ubytování, drahokamy až po prostitutky úplně všechno. Takovýmto lidem je dobré se vyhýbat. V případě potřeby nebo ohrožení se obraťte na thajskou policii. Je dobré se vyhýbat příhraničním oblastem, kde často dochází k bojům znesvářených kmenů. Velkou hrozbou v Thajsku je pěstování, dovoz a přechovávání drog. Vyhýbejte se lidem, kteří by s drogami mohli mít něco společného. Za manipulaci s drogami hrozí v Thajsku opravdu tvrdé tresty a zdejší vězení bývají označována jako nejhorší místa na zemi. Do styku s drogami se můžete dostat především v severním Thajsku, kde se dodnes pěstuje opium.
V Thajsku je široká nabídka nejrůznějších suvenýrů o jejichž ceně se dá smlouvat a proto se zde velmi dobře nakupuje. Určitě byste si neměli nechat ujít tradiční trhy v Bangkoku a Chiang Mai. Je to ideální místo jak poznat thajskou kulturu, lidi a zvyky. Trhy jsou zde s potravinami a kořením, ale také s keramikou, kovovými výrobky, hedvábím a oděvy, předměty ze dřeva, bambusu i ratanu, uměleckými předměty, hudebními nástroji, maskami, starožitnostmi, šperky a drahými kameny. Většina výrobků je z přírodních materiálů a vyráběli je zdejší zruční řemeslnící nebo horské kmeny. Smlouvání patří k místní tradici i zábavě. Musíte v tom však už umět trošku „chodit“, jinak se může stát, že vás prodejce pěkně napálí. V hlavním městě najdeme spoustu supermarketů a nákupních center, kde se prodává zboží pouze za pevné ceny.
Originální název hlavního města Thajska zní Krung Thep, což v češtině znamená „město andělů“. Toto 7 milionové město se rozkládá na rovině kolem řeky Chao Phraya. V roce 1782 ho král Rama I. prohlásil za hlavní město země. Patří mezi nejvýznamnější metropole jihovýchodní Asie. Město je plné významných památek, muzeí, parků, chrámů a spoustou dalších lákadel. Historie Bangkoku je spojena s dynastií Chakri, která zde vládne dodnes. Řeka Chao Phraya, která městem protéká ho rozděluje na 2 části – Bangkok a Thonburi. Mezi nejnavštěvovanější turistická místa patří Královský palác a Wat Phra Keo. Stavba tohoto komplexu byla započata roku 1782 a areál je obehnán 1900 metrů dlouhou zdí. V chrámu je uchována uctívaná socha Smaragdového Buddhy. Vstupné do Královského paláce zahrnuje vstup také do sousedního Velkého paláce a paláce Vimanmek. Královská rodina dnes již žije v paláci Chitrlada v bangkokské čtvrti Dusit. Palác Vimanmek nechal postavit Ráma V. a je údajně největší stavbou z týkového dřeva na světě.
Za návštěvu jistě stojí Wat Pho – nejstarší a největší „wat“ v Bangkoku, který se stal centrem státního vzdělávání. Původní stavby pocházejí z 16. století, ale chrám byl ve století osmnáctém přestavován. V roce 1832 zde byla vystavěna kaple Ležícího Buddhy, který je celý pokrytý zlatem a měří 46 metrů.
Na sever od Královského paláce stojí Sanam Luang, místo kde se konají kremace členů královské rodiny. Na západ najdeme Wat Mahathat neboli Chrám vznešeného památníku, který se nachází mezi univerzitami Silpakorn a Thammasat. Dalším zajímavým místem je chrám Wat Bovornivet známý svými nástěnnými malbami z 19. století. V této oblasti stojí za vidění také Národní muzeum s unikátní sbírkou historie a umění. Překrásnou stavbou je také palác Wang Na a kaple Duddhaisawan, s nádhernými nástěnnými malbami a výjevy z Buddhova života. V Bangkoku je opravdu velké množství nejrůznějších zajímavých chrámů, které stojí za vidění, jmenujme ještě Wat Rachanat, Wat Saket, Wat Suthat, Wat Rachabophit nebo Wat Rachapradit
Čtvrť Dusit se nachází severně od Královského města. Stojí zde královský chrám Wat Benchamabophit a palác Chitralada, který je rezidencí pro krále a královnu. Dusit je také centrem veškeré politické moci. Sídlí zde premiér, ministerstva a stojí zde budova Národního shromáždění. V této čtvrti můžete kromě památek navštívit také koňské dostihy, thajský box či zoo. Nedaleko Bangkoku můžeme najít zábavní park z roku 1970 Ancient City či krokodýlí farmu.
Centrum města láká k nákupům a toulání se po obchodní čtvrti Old Farang Quarter s krásnými koloniálními budovami. Obchody a bohatý noční život na vás čekají také ve čtvrti Silom. Ve staré čtvrti Farang stojí katedrála Assumption, mešita Haroon nebo chrám Wat Suan Phu.
Historický park Ayutthaya patří mezi památky pod záštitou světového a kulturního dědictví UNESCO. Ze zdejších chrámů a paláců zbyly ve většině případů už jen trosky, takovým případem jsou například chrámy Wat Phra Mahathat, Wat Phra Ram, Wat Phra Si Sanphet a Wat Ratchaburana. O zdevastování těchto jedinečných památek se ve velké míře zasloužili Barmánci. Ve Wat Lokaya Sutharam najdeme 42 metrů dlouhou sochu ležícího Buddhy. Stojí zde také waty s krásnými zahradami, například Wat Na Phra Men či Wat Yai Chai Mongkhon. Jednotlivé stavby jsou poměrně daleko od sebe, proto se doporučuje pronájem kola nebo auta. Jedním z nejfotografovanějších míst v Ayutthaya je Buddhova hlava, kolem které vyrůstají kořeny stromu. V oblasti Ayutthaya můžete navštívit muzeum Chao Sam Phraya National Museum, které návštěvníkům představuje vývoj thajského buddhistického sochařství.
Toto město, které je největší v západním Thajsku se do povědomí lidí dostalo zejména díky filmu „Most přes řeku Kwai“ a stalo se tak jednou z největších atrakcí v celém Thajsku. Kanchanaburi leží asi 60 km od Bangkoku a jinak je spíše zemědělským a průmyslovým městem. Prochází tudy železnice vedoucí podél řeky Kwai z Barmy do Thajska. Stavba této železnice nechvalně proslula tím, že jí během stavby za druhé světové války padlo za obět na 100 tisíc Japonských zajatců. Dnes je město poutním místem válečných veteránů a navštívit zde můžete válečné muzeum a hřbitovy. Most z druhé světové války sem dnes přijíždějí obdivovat tisíce turistů z celého světa.
Hlavním turistickým lákadlem Bang Pa-inu je komplex královských paláců. První palác nechal založit král Prasar Thong v 17. století. Palác sloužil jako letní sídlo králů dynastie Ayutthaya. Mezi jednu z nejfotografovanějších památek Thajska patří právě zdejší jezerní pavilon Aisawan Thi Phaya postavený v thajském stylu. Tento pavilon uchovává bronzovou sochu krále Čulalongkorna. Většina staveb, které jsou zde dnes k vidění však pochází z 19. století, jelikož původní stavby byly z převážné části zničeny Barmánci. Před vstupem do areálu je nutné si zahalit ramena, kolena a vyzout si boty.
Lopburi je významným místem, kde se našly archeologické vykopávky z mladší doby kamenné a bronzové. Jde o jedno z nejstarších thajských měst, ze kterého do dnešní doby zbyly trosky chrámů, paláců, zdí a bran. Nejvýznamnější památkou je Prang Sam Yod neboli chrám tří špiček věží. Khmérský chrám Wat Phra Si Rattana Mahathat pochází z 12. století. Za ním stojí palác krále Naraie Pha Narai Ratcchaniwet, který se stavěl 12. let. V paláci je k vidění krásná hlavní brána Pratu Phayakkha, hala Chanthara Phisan, modlitebna Phra Chao Hao, pavilon Suttha Sawan a v přilehlých budovách se nachází národní muzeum Lopburi National Museum.
Ve městě Pitsanulok je možné navštívit dva významné chrámy Wat Phra Si Rattana Mahathat, uvnitř kterých najdeme bronzovou sochu Phra Buddha Chinarat ze 14. století. V chrámu Wat Ratchaburana se můžete kochat překrásnými nástěnnými malbami z Rámakienu.
Toto malé a klidné městečko oplývá bohatou historií a za návštěvu stojí řada klášterů, například Watem Yai Suvannaram, Watem Kamphaeng Laeng nebo Watem Ko Kaew Sutharam.Dominantou města je však zrekonstruovaný královský palác Khao Wang z 19. století, jehož součástí je historická observatoř. Nedaleko za městem se nachází jeskyně Khao Luang, které ukrývají sochy Buddhy. Místem pro odpočinek je přehradní jezero nedaleko za hrází Kaeng Kracham.
Historický park Sukhotai se rozkládá na ploše 70 km2 a jeho součástí je kolem 40 thajských watů. Původní město Sukhotai vzniklo již ve 13. století a bylo centrem umění a architektury. Město postupně ovládalo celé severní Thajsko a éra královského města Sukhotai byla zlatým věkem thajské civilizace. Dnes je toto staré město sjednoceno v historickém parku, který je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Zdejší architektura je typickou ukázkou thajského stylu. Uprostřed areálu je vidět opevněné královské město s mnoha chrámy a muzeem. Mezi nejkrásnější chrámy patří Wat Mahathat ze 13. století, kde jsou uchovány sochy Buddhy.
Jednou z nejvýznamnějších buddhistických památek v Thajsku jsou trosky dřívějšího sukhothajského království v Si Satchanalai. Několik let zde probíhaly restaurátorské práce, které byly dokončeny v roce 1987. Oblast tohoto historického parku se rozkládá na pravém břehu řeky Yom a pokrývá plochu 7 kilometrů čtverečních. Nejznámější a největším je zde chrám Wat Chedi Jet Teo – chrám se sedmi řadami pagod. Každá z pagod byla postavena v jiném stavebním stylu. Chrám Chedi Watu Chang Lom byl postaven ve srílanském stylu a vypadá, jako by jeho základy podpíralo množství slonů, kteří jsou zde vytesáni. Z pahorku, kde najdeme trosky chrámu Watu Khao Phanom Phloeng shlíží na město velký sedící Buddha. O zničení tohoto královského města se opět zasloužili Barmánci.
Pattaya je jedním z nejnavštěvovanějších letovisek v Thajsku a není tím pravým místem pro ty, kdo hledají klid a relaxaci. Jde o rušné město proslulé zejména svými go-go bary a sexuálním průmyslem. V tomto přímořském letovisku v Thajském zálivu se dá levně ubytovat a můžete si zde užívat koupání a mnoha sportovních aktivit. V Pattayi jsou krásné pláže, čisté moře, palmy a slunce. Zdejší pláž je dlouhá 4 km a souběžně s ní se táhne pobřežní promenáda. Jako houby po dešti zde vyrostly moderní hotely všech kategorií, restaurace, bary a zábavní podniky. Pokud vás zajímá také něco jiného, než jen povalování na pláži, navštivte Pattayský sloní park, sloní vesnici nebo Mini Siam, kde jsou k vidění miniaturní stavby Thajska. Rybáře jistě potěší návštěva parku Panarak a Jomtien Fishing Parku. Pro děti je zde připraven Pattayský zábavní vodní park.
Ostrov Ko Samet je thajskou přírodní rezervací, která o víkendech láká velké množství turistů i místních obyvatel. Na tento 7 km dlouhý ostrov trvá cesta z pevniny jen půl hodiny. Místní překrásné pláže byly objeveny teprve před několika lety zvědavými turisty. Ostrov Ko Samet je nejvyhledávanější částí národního parku, ke kterému patří ještě také ostrovy Khudi, Kham a Plai Tin. Bylo zde vystaveno několik bungalovů, které si mohou turisté pronajmout. Jinak je zde nocování zakázáno. Přes den je ale ostrov doslova přeplněn turisty.
Druhé největší město Thajska vyrostlo kolem řeky Ping, která poskytuje výborné podmínky pro pěstování rýže. Město se nachází v nadmořské výšce 300 metrů a kolem dokola ho obklopují hory, z nichž největší je Doi Pui měřící 1675 metrů nad mořem. Ching Mai je v dnešní době obchodním centrem severního Thajska. Návštěvníky sem lákají kvalitní obchody, restaurace, hotely, bary a trhy. Město přitahuje návštěvníky také svou přírodou, chrámovými zvony a klidem. Uvnitř městských hradeb bylo vybudováno kolem 300 svatyní a chrámů, kterých se do dnešní doby dochovalo jen 36. Mezi zdejšími obyvateli se udržuje také tradiční kultura a zvyky, která patří mezi nejvýraznější v celém Thajsku. Největším chrámem v Chiang Mai je Wat Phra Sing, který je typickým příkladem klasického severního stylu. Kromě chrámů zde stojí za vidění také místní trh, muzeum s rozsáhlými sbírkami předmětů z doby Lanna Thai a válečnými zbraněmi. Nedaleko města se rozkládá národní park Doi Inthanon s nejvyšší horou Thajska měřící 2565 metrů nad mořem. Park se zabírá území o velikosti 1000 km2 a upoutá svou působivou scenérií. V této oblasti se vyskytují také vesnice, kde žijí horské kmeny a etnické menšiny.
Starobylé město Chiang Rai bylo založeno ve 13. století a do dnešní doby se zde dochovalo několik chrámů, jako například Wat Phra Kaeo, ze kterého pochází nejvíce uctívaný Smaragdový Buddha v Thajsku. Ten je dnes ale umístěn v Bangkoku. Navštívit můžete i muzeum horských kmenů, které představuje historii, život, problémy a výrobky horských kmenů nebo se vydat na procházku do okolní hornaté krajiny. Chiang Rai je ideálním výchozím bodem pro trekkingy do této oblasti. Velkou městskou atrakcí je také řeka Mae Kok, která tudy protéká a představuje hlavní dopravní tepnu.
V tomto rušném a rychle se rozvíjejícím městě je k vidění množství starobylých památek. Není to zde ale tak turisticky vytížené a komerční jako například v Chiang Mai. Zdejší stavby v barmském stylu jsou z velké části postaveny z týkového dřeva, které se zde ve velkém těžilo. Je zde řada významných watů, muzeum a hlavním lákadlem je výcvikové středisko pro slony. Říká se, že toto středisko je nejlepší v celém Thajsku a je zde umístěno asi 100 zvířat určených pro výcvik a práci se dřevem. Významnou stavbou ve městě je wat Phra That Lampang Luang pocházející z 15 století, který nebyl nikdy dobyt Barmánci a dnes je z něj významné poutní místo. Údajně je v chrámu ukryt i pramen vlasů patřící Buddhovi.
Nejstarší národní park v Thajsku byl založen v roce 1962 a rozkládá se na území velkém 2168 km2. Tato chráněná přírodní rezervace zasahuje do čtyř provincií a nachází se v nadmořské výšce od 60 do 1400 metrů. Park se stal domovem pro volně žijící stáda slonů, tygrů, leopardů, jelenů a vzácného divokého skotu – gauru. Park také protíná množství docela špatně značených turistických stezek. Při putování parkem můžeme narazit na některý z mnoha krásných vodopádů, které lákají ke koupání.
Khorat je hlavním městem provincie Nakhon Ratchasima, která představuje bránu do jedinečné oblasti Isanu. V Khoratu je velké množství ubytovacích zařízení i restaurací. Turisté hlavně ocení blízkost mnoha cenných historických památek. Nejblíže je chrámový komplex Prasat Hin Phanomwan. Ten je dodnes obýván několika mnichy. Mezi nejkrásnější památky khmerské architektury patří Prasat Hin Pimai z 11. století, který se podobá známějšímu Angkor Watu. Ve vesnici Dan Kwian se vyrábí jedinečná keramika, kterou si mohou návštěvníci v případě zájmu zakoupit.
Vesnici Ban Chiang najdeme v provincii Udon, která je známá především svými archeologickými nalezišti. V této vesnici se nachází stejnojmenné národní muzeum, ve kterém jsou vystaveny starobylé předměty staré 4 000 – 7 000 let nalezené v okolí muzea a jsou typické pro kulturu Ban Chiang. Zdejší ozdobná keramika patří mezi nejstarší na světě. Proto byla v roce 1992 celá oblast zapsaná na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Asi 16 km za vesnicí najdeme klášter Wat Pa Ban Tad, který je ukrytý v pralese a obehnán zdí. Tajemnou atmosférou oplývá také historický park Phu Pra Bhat. Jedná se o jeskynní komplex v pohoří Phu Pan.
Ostrov Phuket ležící v Andamanském moři je největším z thajských ostrovů a je také nejbohatší a nejoblíbenější rekreační oblastí v Jihovýchodní Asii. Najdeme zde nepřeberné možnosti sportovního i kulturního vyžití. V dnešní době Phuket představuje luxusní lokalitu s přepychovými hotely, nádhernými písečnými plážemi a turistickým servisem na vysoké úrovni. Tato destinace každoročně přiláká kolem milionu turistů ze všech koutů světa. Kolem ostrova se táhnou korálové útesy a asi 7% území ostrova zabírá chráněný prales. Kromě turistických letovisek, která vám nabídnou vše na co si vzpomenete můžete navštívit také oceánografické muzeum a skanzen, přehlídku thajského tance i boxu, motýlí zahradu a akvárium, chrámy, paláce i místní trhy. Asi 20km od hlavního města Phuket se rozkládá lesní chráněná krajinná oblast Ton Sai s vodopády a parkem – divočinou Khao Phra Thaeo, která je domovem pro množství savců a více než 100 druhů ptáků.
Provincie Krabi je vyhlášená svými překrásnými plážemi a nedotčenou krajinou s typickými skalními útvary. Kdysi malá rybářská osada je dnes příjemným městečkem, které vybízí k odpočinku a relaxaci. Je také vyhledávanou turistickou lokalitou a dopravním uzlem oblasti. Odtud se loděmi vyplouvá na okolní ostrovy. Nejdeme zde národní park Than Bokkoroni, kterým se klikatí několik řek a vytvářejí zde četné vodopády a rybníčky. Metropolí provincie je rychle se rozšiřující a prosperující město Krabi. Asi po 2 km dál od města Krabi se dostaneme k překrásné „Pláži řeky Devíti drahokamů“, která patří do mořského národního parku Noppharat Tara-Phi Phi. Kousek dále najdeme tzv. hřbitov mušlí, který tvoří fosilie staré až 75 milionů let.
Ko Phi Phi je tvořeno dvěma ostrovy: Ko Phi Phi Don a Ko Phi Phi Le, které jsou dohromady součástí mořského národního parku. Větší ostrov Ko Phi Phi Don je obydlený a nabízí množství ubytovacích kapacit. Je zde také možnost sportovního vyžití jako například potápění, šnorchlování či kanoistika. Ostrůvek Ko Phi Phi Le je naopak neobydlený a nenajdete zde žádnou stavbu ani možnost ubytování. Zůstává tak chráněný před masovou turistikou. Na ostrůvku najdeme pouze obrovskou jeskyni poskytující útočiště pro vlaštovky, které zde třikrát do roka hnízdí.
Třetí největší ostrov Thajska Ko Samui byl po mnoho let cílem cestovatelů, kteří vyhledávali levné a jednoduché ubytování a svou oázu klidu. To se však v posledních letech změnilo, začala zde výstavba luxusních hotelů a areálů s bungalovy a tím byli tito nenároční turisté vytlačeni. Dnes je hlavním zdrojem příjmů místních obyvatel převážně cestovní ruch a pěstování kokosových palem. Pobřeží ostrova je lemováno plážemi, které doplňují krásné útesy a azurově modré moře. Mezi nejznámější pláže patří Lamai, Chaweng, Bophut a Maenam. Ostrov je také vyhledávaný milovníky všelijakých vodních sportů a potápěči. Nejvýznamnějším městem a také přístavem ostrova je město Naton. Pokud budete mít dost sladkého nic nedělání na pláži, můžete navštívit dva místní vodopády Hin Lat a Na Muang.
Na ostrově Ko Tao můžete doslova hodit všechny starosti za hlavu. Na tento „želví ostrov“ se dostanete člunem po hodině a půl plavby. Ostrov nabízí možnost jednoduchého ubytování v bungalovech na plážích. Zdejší korálové útesy patří mezi ty nejkrásnější v jihovýchodní Asii. Díky oblibě ostrova mezi potápěči zde vzniklo několik škol potápění.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
V RUDOLF REISEN nabízíme zájezdy německých CK za nízké ceny a s vyšší kvalitou služeb, než u českých cestovek.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko